Liis Koger

Liis Kogeri näitus on inspiratsiooni saanud jaapani aiast. Teadupärast on jaapani aed omalaadne inimese poolt kujundatud aed, mis jäljendab loodust ja mille igal elemendil on oma tähendus. Näiteks rada tähendab virgumisteed, muld aga viljakust.

Jaapani aia filosoofia on terve elu ringkäik. Looduse väljendusrikkus on siin paigas inimese käe järgi, siin on vaikust ja täiuslikku minimalismi. Võiks öelda, et see on rahupaik keset muud virvarri.

Näitusel olevad maalid on sündinud, sulades sellesse meelestatusse. Maalid on erinevates mõõtmetes – mõned väga suured, teised väiksed. Üks ühele “kaamerasilma” ei tasu siit otsida: pintsli ja kätega loodud piltide taga on tunnetus ja sisseelamine; ning ettekujutusvõime. Autor on kui kolmas kaaslooja, aiakujundaja ja looduse looja kõrval. Jääb vaid aimata, milline roll on olnud visualiseerimisel teise kahe looja puhul…

Abstraktse maali puhul on ettekujutus vajalik luksus. (“Luksus on vajadus, mis algab siis, kui vajadused lõppevad.” Coco Chanel) Miski annab tõuke ja siis tuleb selle tõuke järel lennata, järgida rõõmu nagu Põhjatähte. Siis saab olla ühenduses Universumi ja kõikide tema aedadega. Kui näitusel olevate tööde läbiv toon on rohelus, siis suurim pilt (150 x 240 cm) kujutab hoopis heledal taustal (päikesetõusus) kajakaid. “Jumalikud puud” on aga maagilistes, rohelis-lillakates toonides.

Näitusel kohtab nii kargust kui soojust, maali sisemised (tähendus) ja välised (visuaal) kihid on rikkalikud nagu maastik meie ümber ja sees. “Tuleb leppida sellega, et miski on alati suurem kui me ise, kuid võimalik, et hingemaastikud mahutavad kõik selle ära. Annad iga hetke täielikult vabaks ja oled seeläbi igati kohal. Just seda võiks kutsuda see näitus tegema,” sõnab autor.

Liis Koger on sündinud 1989. aastal Pärnus ning lõpetanud Tartu Ülikooli maaliosakonna 2013. aastal. Tegutseb vabakutselise kunstnikuna rahvusvaheliselt. Kunstniku lehekülg: liiskoger.com