Elsa Trzaska „Landscape Studies“

Neljapäeval 5.4. kell 17 avatakse Tampere Maja galeriis (Jaani 4, Tartu) Elsa Trzaska videoteostest koosnev näitus „Landscape Studies“. Näitus põhineb soome tuntud kunstniku Ellen Thesleffi 1910. valminud maastikumaalile.

Näitusel on viis videoteost, mis on lindistatud 2017. aastal. Iga video uurib tuntud naiskunstniku Ellen Thesleffi teost Koristeellinen maisema (Ehitud maastik). Thesleffi maal koosneb erinevate värvitoonide kõrvutamisest – ta ei seganud värve, vaid asetas need kontrollitud teiste kõrvale, otsides õiget valguse astet.

Elsa Trzaska videoteostest on kasutatud sama efekti. Ta on kasutanud Instagrami filtreid ja pilditöötlust. Erinevatest filtritest tulenevad videote nimed: Hudson, Sierra, Mayfair, Perpetua ja Nashville. Videos on näha, kuidas originaalpilt muutub Thesleffi värvigamma suunas. Teoste helimaastik kordab seda kogemust ehk värvid on muudetud helideks pildi kõrval.

Näitusel on ka kunstniku 2018. aasta digitaalseid joonistusi rahvusvaadetest. Need on romantilise esteetika visandid nüüdisaja pilgu läbi.

              
Ellen Thesleff, Koristeellinen maisema, 1910                                   Elsa Trzaska, Landscape Studies, Perpetua, 2017