AlgAllikas

Helsingis elava helikunstniku Jaakko Autio heliteos koosneb Friedrich Paciuse loodud meloodia katkenditest. Seda meloodiat on kasutanud nii Eesti kui Soome oma hümnis.

„Mind teeb rõõmsaks eriti, et Tampere Maja asub Tartus, kus just 1869. aastal Mu isamaa hümni esitati laulupeol”, tõdeb Autio. „Soome ja Eesti hümnide sõnad on erinevad, aga meloodia on ühine”.

Heliteos valmis 2022. aastal Narvas. „Lindistamisel osales kolm koori, mille liikmetest noorimad olid 15-aastased ja vanimad 65-aastased. Lisaks on teoses kasutatud koori Nomad Vocals loomingut. Koos moodustus uus isamaa, mis sulgeb endasse kõik osalejad hoolimata nende etnilisest taustast. Iga üks, kes soovis osaleda projektis, seda sai ka teha”, kirjeldab helikunstnik teose sünniprotsessi.

AlgAllikas (inglisekeeles OrigiNation) arutab inimese päritolu ja kuulumist maailmasse. Teos koosneb mitmekanalisest heliinstallatsioonist. Kasutatud on 17 kõlarit. Nendes kõlav hääl tekitab virvendusi vees, moodustades lainelisi mustreid vee pinnale. „Virvendused on metafoor inimeste kokkusulamisele”, tõdeb Autio. Ruumis on liikumisandur. Kui ruum on tühi või kui külaline istub rahulikult, on kuulda erinevate kooriliikmete koos hingamist.

Jaakko Autio (sünd. 1981) elab Helsingis, ta on helikunstnik ja helikujundaja. Autio on sündinud Ylivieskast, aga lapsepõlve ehk aastad 4 – 11 veetis ta Senegalis. Aafrikas veedetud aeg on jätnud jälje temasse ja see on mõjutanud ka tema kunsti tegemise viisi. Teostes uurib Autio inimese vahelist ruumi, inimese suhet teine teisega ning esteetilist elamusi.

Autio on töötanud helikunstnikuna aga ka helikujundajana mitmetes linnateatrites ning vaba kunstnikuna tantsukunstnikega. Ta on õppinud helikujundamist Metropolias ning Helsingi Teatriakadeemias.