V.R. projekt

Neljapäeval, 28. märtsil kell 17.00 avatakse Tampere Maja galeriis Daniel Nagy näitus “V.R. projekt” ehk “Väikeste revolutsioonide projekt”, mis käsitleb Nõukogude Liidu ja Idabloki keelatud poliitilisi nalju. Näitus on avatud 21. aprillini.

Mis on kapitalismi definitsioon? Üks inimene kasutab teist ära. Aga mis on kommunismi definitsioon? Täpselt vastupidine. – Karl Radek

“Väikeste revolutsioonide projekt” uurib Nõukogude Liidu ja Idabloki keelatud poliitilisi nalju. Projekti nimi on viide George Orwelli 1945. aasta eesseest pärit tsitaadile “iga nali on väike revolutsioon”. Nõukogude perioodil oli süsteemi või võimu kritiseerimine keelatud. Siiski rääkisid inimesed söögilaua ümber istudes nalju nii poliitika kui ka kehva eluolu kohta”, kirjeldab Nagy.

“Iseseisvalt mõtlemine oli lubamatu, kuid naljad olid viis propagandast läbi näha. See oli vaikne sotsiaalne protest puutumatute liidrite vastu – naljad olid ühepartei süsteemi varjatud opositsioon. Kommunismi naeruvääristati igas Nõukogude Liidu nurgas. Enamjaolt ei teata naljade autoreid, sest need levisid suuliselt, omapärase neofolkloorina. Üks suurimaid ja teadaolevaid naljavestjaid oli Karl Radek: eesrindlik bolševik, kes isegi Lenini ja Stalini üle naerda julges ja 1939. aastal töölaagris suri.

Näitus koosneb viidetest tolleaegsetele poliitilistele ja ühiskondlikele tegelastele ja ajaloolised faktid on kaasajaga kooskõlas”, selgitab kunstnik näituse ideestikku.

Daniel Nagy (1981) on Rumeeniast pärit Soomes elav kunstnik, kes on näituseid korraldanud nii Rumeenias, Soomes, Rootsis kui ka Eestis. Nagy on õppinud Rumeenias Cluj Napoca ülikoolis ja kuulub 2007. aastast Oulu Kunstnike Liitu.