Unikude

Ilai Lehto loob skulptuurilisi teosed, ta kasutab eelkõige pehmeid ja taaskasutatuid materjale. Ta ühendab kunstiajaloo ja tekstiilikäsitöö traditsioone ja tehnikaid. Teda huvitab hüljatud esemete ja ära visatud asjade poeetika ning tarbimisühiskonna piirmail toimuv prügistumine. Luulelembelisus ilmneb kombes kasutada teksti teoste afektiivse poole kujundamises ning lahtimõtlemises. Lehto kogeb tihti, et on tähtsam anda sõnumit luulevormis kui mingil muul viisil kirjeldada oma teoseid.

Tampere Majja tuleva näituse kohta ütleb ta, et „on tähtis leida sõna, mis avaneb nii soome kui eesti keeles. Sõna, mis tekitab ettekujutusi ja meelitab minema sisse maailma, kus tegutsen kunstnikuna”. Unikude on ebamäärast materjali. Esemete kihte on raskesti aistida, kuna need ületavad materjali igapäevase reaalsuse. Sellest hakkavad mu teosed välja arenema. Mu teosed on kummalised, pehmed, karvased ja kerjavad niiskust ja hellust.

Ilai Lehto on sündinud 1988. aastal Joensuus. Ta on põhjakarjala skulptor-luuletaja. Lehto elab Kangasalas ja töötab Tamperes. Ta on lõpetanud Kunstiülikooli kunstiakadeemia, skulptuuri erialal 2021. aastal ning magistratuuri Aalto ülikooli kunstide ja planeerimise erialal Visual Culture and Contemporary Art magistriprogrammis 2018. aastal.

Niiske pimedus mu ümber. Selle villase pehmed, pikad, hellitavad helbed.

Nägin und, milles uppusin kudede sisse, maailma pehmus sõi mind.

Roomasin soojusele lähemale, sinna kus on asjade tuum.

Väljas kuivab koor päikese käes, samblikud kedrates.

Ja pimedus, mis see oligi, tõuseb taimestikuna mulla niiskest südamest.

Kunstniku koduleht: www.ilaielias.com

Instagramm: @ilaielias

email: ilai.lehto@gmail.com