Päikesepaiste perekond

Päikesepaiste perekond

pimedus tuleb asendada valgusega


Per William Peterseni skulptuurid Tampere Majas

Taanis sündinud 2006. aastal Eestisse kolinud skulptor Per William Peterseni näitus koosneb kujudest, millest moodustub Päikesepaiste perekond. Näitus avatakse neljapäeval, 25. aprillil kell 17 ja jääb avatuks 19. maini.

“Päikesepaiste perekond oli kunagi Pimeduse perekond, kuid kui pimedus maa peale laskus, mõistsid nad, et peavad tegutsema. Nad ei tohtinud lasta pimedusel ja hirmul end halvata.

Valgus oli ainuke pääsetee, sest valguse hinges säilitamine päästis lisaks neile ka ümbritseva keskkonna. See valgus pole jumalik, vaid selline, mis aitab kainet mõistust säilitada ja uusi asju õppida. Valguses peitub vabadus ja võime valedest ning propagandast läbi näha. Tänu valgusele sai Pimeduse perekonnast Päikesepaiste perekond”, kirjeldab Petersen oma näituse kontseptsiooni. 

Tampere Maja kõik 2024. aasta näitused järgivad Euroopa kultuuripealinna teemat, mis on ellujäämise kunst. Selle näituse teemaks on vabaduse otsimine. “Kasvasin üles maailma vabaimas riigis 一 Taanis. Kahjuks olid Eesti olud tol ajal hoopis vastupidised. Sellepärast kaitsevad eestlased oma vabadust palju agaramalt kui taanlased. Taanis peetakse vabadust iseenesestmõistetavaks. Ka mina olin naiivne ja arvasin, et vabadus võib vaid kasvada. Nii see aga pole, ning just sellepärast tuleb leida oma ellujäämise viis.”

Peterseni näituse üks innustaja on tema põhikooli õpetaja, kes julgustas iseseisvalt ja kriitiliselt mõtlema. “Päikesepaiste perekonda poleks ilma seda õpetajata. Absurdne on aga see, et see sama õpetaja oli üks  neist hipidest, kes uhkelt punalippe heiskasid ja Nõukogude Liitu ülistasid, ise seal elavate inimeste tõelisest käekäigust midagi teadmata. Oleks ta suutnud oma nõu kuulda võtta, poleks ta kunagi seda lippu heisanud.”

Per William Petersen (sündinud 1955), on õppinud Taani Disaini Koolis ja on ka Eesti skulptorite ja kunstnikeliidu liige. Ta on 2021. aasta Ado Vabbe preemia laureaat ning on korraldanud mitmeid näitusi nii Eestis kui välismaal.