Maa kahesed

Tiina Lehikoineni maale Tampere Maja galeriis 28.7.-20.8.2023

Tamperest pärit kunstniku Tiina Lehikoineni näitusel on ekspressiivseid maale. Näitus on pühendatud lilledele ja argipäeva väiksetele asjadele. Teoste inspiratsiooniks on potipõllundus, maatükil elavad aasalilled ning filosoof Emanuele Coccia teos Lillede elust. Tampere Maja (Jaani 4, Tartu) näitus jääb avatuks 20. augustini.

„Näitus ülistab lilli, unistavaid ulgumeresid, vette sügavustes elavaid, saari ja argipäeva väikeseid asju. Filosoof Coccia arvates leiutab iga taim endale kosmilise tasandi, kus ei esine mateeria ja fantaasia ega meele ja keha vastandumist. Minu maalides on piir kehalise ja vaimse ning välise ja sisemise reaalsuse vahel väga hägune. Mu stiil on ekspressiivne. Mind huvitab liikumine ning reaalsuse ja sisemise möllu vaheline pinge. Mu teostele on iseloomulik afektiivsus, kehalisus ning välgatused”, kirjeldab Lehikoinen oma näitust.

„Igaveseks kujutletud asjade asemel tegeleb mu näitus konkreetsete asjadega. Teosed kompavad erinevate olendite ja liikide paralleelsust ning ainelisust. See ilmneb mu maalimisstiilis kui olemise põhimõtetest.”

Näitusel on nii suuri kui väikeseid teoseid, need moodustavad lõdvalt teineteisega seotud lugusid ning täiendavad nii ka teineteist. Näitusel soovin rõhutada, et mõõtudelt väikesel teosel võib olla ka suur tähendus.”

Kimppu valo – Tiina Lehikoinen 2023

Tiina Lehikoneni luulekogust „Terra Nova” (2019).

Vaata: Lill!

Ja lill ja lill ja lill,

lille teisend

ajaloo sinine lemmik

hambahaldjas taskud täis soove

silmades kroonlehed

lehelisi õisi, öid ja päevi

Tiina Lehikoinen (sünd. 1982) tunneb ennast hästi erinevate piiride vahel. Ta on nii kunstnik kui kirjanik. Peale maalimise on ta tegelenud ka videokunsti, tekstiili ja koomiksidega. Tema teoseid on olnud näitustel nii Soomes kui teistes riikides. Lehikoine teoseid on Soome kunstitoimkonna ja Tampere kunstimuuseumi kogudes. Ta on avaldanud kuus luulekogu, kaks lühiproosa teost ning esseistliku romaani. Temale on antud aasta aforismipreemia ning Tampere linna kirjandusauhind. Ta on filosoofia ja kunsti magister.