Jyrki Tammi

Anima Ferocia

Jyrki Tammi maale Tampere Maja galeriis 4.-29.6.2025

Kuusamos töötava kujutava kunsti kunstniku Jyrki Tamme näitus, mis sisaldab looduse metsikut vaimu kujutavaid õli- ja akrüülmaale, avatakse kolmapäeval, 3. juunil kell 17. Näitus jääb avatuks kuni 29. juunini.

Anima Ferocia on minu välja mõeldud termin, mis tähendab vabalt tõlgituna metsikut vaimu. See esindab loodust ürgse loova jõuna ja inspiratsiooni allikana,” räägib kunstnik. “Loodus ei kasuta sirgeid jooni ega täisnurki, vaid kõik näib juhuslik, kuid on siiski osa toimivast ja tasakaalustatud tervikust.”

“Minu teosed ühendavad abstraktset ja figuratiivset, ning töö algab tavaliselt ilma täpse visandi või plaanita. Maalide taga on tihti mõte mingist looduse kujundatud vormist või pinnast, mis võib pärineda veest, jääst, taevast või maast. Teos saab alguse akrüülivalamistehnikaga loodud abstraktsest tekstuurist. Juhusel on loomingu algusfaasis suur roll ning teose lõplik kuju areneb töö käigus ootamatutes suundades. Minu töödes esineb palju looma- ja inimeseteemasid ning viimasel ajal on loomad olnud ülekaalus.”

“Loodus ja loomad kunstis sümboliseerivad paljude jaoks rahu, harmooniat või sõprust. Need on teemad, mida kunsti austajad sageli igatsevad majanduslanguse, halbade uudiste või teravneva arutelukultuuri ajal. Loomateemad peegeldavad ka kunstniku isiklikku suhet loodusega – seda, kuidas mina tajun metsikut keskkonda ehitatud keskkonnast ja infrastruktuurist ülemana. Loodusteemad võivad kujutavas kunstis kommenteerida ka planeedi olukorda liikide väljasuremise ja kliimamuutuse ajastul või sümboliseerida inimese ja looduse vastastikust sõltuvust. Inimene on minu maalidel tavaliselt kujutatud loodusega võrreldes sümboolselt väiksemana.”

Jyrki Tammi (s. 1978) on Kuusamos tegutsev kujutava kunsti kunstnik. Tammi on lõpetanud 2019. aastal Lapimaa Ülikooli kunstide magistrina. Enne magistrikraadi omandamist on ta õppinud kunsti ja kultuurivaldkonda mitmekülgselt. Traditsioonilise kujutava kunsti kõrval on kunstnik tegelenud ka näiteks graafilise disaini, fotograafia ja rakenduskunsti valdkondadega.